Moment ireal în finala Ligii Campionilor: arbitrul a anulat un gol complet valabil, după care a refuzat să folosească sistemul VAR, pentru că acesta nu funcționa! Echipa a refuzat să mai joace și meciul s-a terminat în minutul 63

Finala Ligii Campionilor din Africa s-a terminat într-un mod de-a dreptul halucinant. Partida retur dintre Esperance Tunis și Wydad Casablanca a fost abandonată în minutul 63, după ce arbitrul a anulat un gol perfect valabil și a refuzat să consulte sistemul VAR, care aparent nu funcționa.

Ultimul act al Ligii Campionilor din Africa se desfășoară în sistem tur-retur. În prima partidă, în Maroc, Wydad și Esperance Tunis au remizat, scor 1-1. Acum, în returul din Tunisia, lucrurile au degenerat complet. În minutul 41, Esperance Tunis a deschis scorul. În minutul 60, Wydad Casablanca a restabilit egalitatea. În mod halucinant, golul este anulat pentru un ofsaid inexistent. În Liga Campionilor din Africa a fost implementat sistemul VAR, astfel că marocanii i-au cerut centralului Bakary Gassama să se uite la reluare.

În acel moment, totul a scăpat de sub control. Arbitrul le-a transmis marocanilor că sistemul VAR nu funcționează, astfel că nu poate urmări reluarea fazei, deci golul va fi anulat. Jucătorii și oficialii lui Wydad Casablanca s-au consultat rapid și au decis să nu mai joace. Au venit la marginea terenului și i-au transmis arbitrului că refuză să joace în asemenea condiții. După ce a așteptat câteva minute, conform regulamentului, centralul Bakary Gassama a fluierat finalul partidei, în minutul 63, iar Esperance Tunis a câștigat Liga Campionilor din Africa.

O imagine cu un jucător de la Wydad Casablanca ținând în mână monitorul VAR a devenit virală. Pe teren a apărut la un moment dat și președintele Confederației Africane de Fotbal, Ahmad Ahmad, care a încercat să calmeze spiritele.