Moment fantastic pentru Ionuț Radu, la doar 18 ani! Roberto Mancini i-a oferit debutul în prima echipă a lui Inter!

Cadou superb primit de românul Ionuț Andrei Radu, din partea tehnicianului lui Inter, Roberto Mancini.  Portarul de 19 ani și-a făcut debutul în poarta lui Inter Milano în eșecul formației sale în deplasare la Sassuolo, scor 1-3.

Tânărul portar român l-a înlocuit pe Carizzo în minutul 72 și nu a primit niciun gol, deși echipa sa a evoluat în inferioritate numerică din minutul 59, după eliminarea fundașului Murillo.

Românul a impresionat în acest sezon la echipa de tineret, Inter Primavera, și a fost răsplătit de antrenorul Roberto Mancini cu o prezență în echipa de seniori, așa cum anunțase tehnicianul încă de la conferința de presă dinaintea partidei.

Născut pe 28 mai 1997, Ionuț Radu s-a format la Viitorul București, iar în 2009 făcea pasul spre Steaua, fiind legitimat la Academia ce încă funcționa în acea perioadă în Ghencea. Ulterior, Radu a semnat cu echipa secundă a lui Dinamo (în sezonul 2012-2013), după care a făcut pasul spre Italia. A semnat inițial cu Pergolettese, la începutul lui 2013, după care în vara aceluiași an a ajuns la echipa de tineret a lui Inter.

La Sassuolo, Inter Milano a punctat prin Palacio, în minutul 32, dar gazdele au controlat autoritar partida și s-au impus după golurile reușite de Politano (minutele 6 și 39) și Pellegrini (minutul 26). Inter a terminat campionatul pe locul 4, cu 67 de puncte, și va juca în grupele Europa League în sezonul următor.

AS Roma, echipa la care este legitimat portarul român Bogdan Lobonț, a terminat sezonul de Serie A pe locul 3, cu 80 de puncte, după a cincea victorie consecutivă, 3-1, în deplasare, cu AC Milan. Salah (19′), El Shaarawy (59′) și Emerson (82′) au marcat pentru capitolini, în timp ce Bacca a înscris golul de onoare pentru milanezi. AC Milan a încheiat sezonul dezamăgitor pentru fani, pe locul 7. Singura șansă a milanezilor de a participa în Europa League la anul este câștigarea Cupei Italiei. AC Milan va disputa finala cu Juventus Torino, pe 21 mai.