Moldovan a câștigat primul meci pe banca lui Auxerre: echipa românului se află pe locul 7 în liga a doua franceză

Viorel Moldovan a reușit prima victorie pe banca lui Auxerre. Echipa condusă de antrenorul român a câștigat meciul din deplasare cu Bourg en Bresse, scor 4-2, partidă contând pentru etapa a treia a ligii a doua franceze.

Auxerre a intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri după reușitele lui Kilic (min. 23), respectiv Mathis (min. 38). Gazdele au redus din diferență prin Begue, în minutul 64, dar Adama Ba a refăcut ecartul de două goluri în minutul 82. Ultimele două reușite ale partidei au venit în ultimele cinci minute de joc: Dikamona a înscris pentru gazde, iar Vicent a stabilit scorul final în minutul 90.

În urma acestui rezultat, Auxerre se află pe locul 7 în clasament cu 4 puncte. Echipa lui Moldovan poate pica o poziție dacă Reims câștigă confruntarea cu Valenciennes, meci programat să se dispute sâmbătă, cu începere de la ora 16:00.

Publicat: 13 08. 2016, 10:10
Actualizat: 13 08. 2016, 10:11