Modric, salvatorul lui Zidane. Granada – Real Madrid 1-2. Croatul a adus victoria în minutul 85

Real Madrid a câștigat, scor 2-1, pe terenul Granadei, și a rămas la patru puncte în spatele Barcelonei, după 23 de etape.

Pe Estadio Nuevo Los Carmenes, Zidane și elevii lui erau așteptați să obțină o victorie de rutină. Adversarul modest, Granada, echipa de pe ultimul loc din Primera Division, dar și forma bună a madrilenilor erau argumentele lui Ronaldo și compania. Benzema, cu al 19-lea gol al sezonului, a deschis scorul în minutul 30, dar lucrurile s-au complicat în partea a doua a meciului.

La două minute de la intrarea pe teren, marocanul El Arabi a egalat, la capătul unei ore de joc și a fost nevoie de filiera croată pentru ca „galacticii” să evite un pas greșit. Introdus de Zidane în minutul 78, Kovacic a pasat decisiv, iar Luka Modric, conaționalul său, a înscris, cu cinci minute înaintea finalului, golul care o menține pe Real Madrid în lupta pentru titlu în Spania.

După 23 de etape, Real a strâns 50 de puncte și ocupă locul al treilea în La Liga. Rivala Atletico se află pe locul secund, cu 51 de puncte, în timp ce Barcelona e lider, cu 54 de puncte și un joc mai puțin disputat.

Publicat: 07 02. 2016, 23:45
Actualizat: 07 02. 2016, 23:59