Miroslav Klose va fi operat și va absenta între șase și opt săptămâni

Clubul german FC Bayern Munchen a anunțat, luni, că atacantul său Miroslav Klose va fi supus unei intervenții chirurgicale la glezna dreaptă și va absenta între șase și opt săptămâni, informează AFP.

Internaționalul german va fi operat în Elveția și nu va purta ghips, astfel că va putea începe imediat recuperarea, însă va rata cel puțin sfertul de finală al Ligii Campionilor și o mare parte din meciurile în care Bayern va lupta pentru păstrarea titlului de campioană a Germaniei, 1.Bundesliga urmând să se încheie la 23 mai.

Klose nu va putea juca nici în partidele pe care echipa națională a Germaniei le va disputa în preliminariile Cupei Mondiale, împotriva reprezentativei statului Liechtenstein (28 martie) și contra selecționatei Țării Galilor (1 aprilie).

Sâmbătă, Klose a părăsit terenul de la Bochum în minutul 31 al jocului pe care Bayern l-a câștigat cu scorul de 3-0. Fostul jucător al echipelor 1.FC Kaiserslautern și SV Werder Bremen a suferit o smulgere a ligamentelor de la gleznă.

Klose îngroașă, astfel, lista indiponibililor din lotul bavarezilor. Luca Toni este accidentat la tendonul lui Ahile, iar mijlocașul francez Franck Ribery are probleme la tibie.

Klose, vicecampion european în 2008, este internaționalul german cel mai prolific dintre cei aflați în activitate, cu 44 de goluri în 88 de meciuri jucate pentru echipa națională.

Sursa: Mediafax

Publicat: 16 03. 2009, 21:06
Actualizat: 16 03. 2009, 21:08