Mircea Lucescu, victorie cu emoții în Ucraina. Antrenorul român a schimbat patru jucători la pauză

Mircea Lucescu își continuă seria invincibilă din Ucraina. A câștigat al doilea meci din primele trei etape. Dinamo Kiev a învins cu 3-1 în duelul de pe teren propriu cu Lvov, dar golurile victoriei le-a marcat în ultimele 5 minute. Echipa antrenorului român se află pe locul doi la două puncte de liderul Vorskla.

Duelul s-a disputat la patru zile după succesul cu Alkmaar din turul 3 preliminar al Champions league. „Il Luce” a folosit mai multe rezerve, dar la pauză a făcut scandal la vestiare și a schimbat patru jucători. Toți patru din linia de mijloc. Au ieșit Lednev, Șepelev, Andrievski și Țitaișvili și a mai rămas un singur mijlocaș dintrei cei cu care a început confruntarea: Verbici.

„Totul era plănuit, pentru că am consumat multă energie cu Alkmaar, iar miercuri avem meci cu Gent. Am jucat cu totul altceva în repriza secundă. Am avut calitate și viteză, am folosit pasele lungi și s-au înmulțit ocaziile.

Este greu să ai o echipă fără doi-trei fotbaliști experimentați, chiar dacă tinerii Supriaga, Țitaișvili și Șaparenko s-au remarcat. Eu am încredere în tineri și totul depinde de ei, să arate și la meciuri ceea ce reușesc la antrenamente. Poate că unii erau cu gândul la playoff-ul din Ligă.”, a declarat Mircea Lucescu într-un interviu acordat site-ului oficial al clubului.

Mircea Lucescu, furios pe jucătorii lui Dinamo Kiev

Când a făcut schimbările la pauză, scorul era 0-0. Tsygankov, Șaparenko și Supriaga au marcat golurile victoriei. Dinamo Kiev are 7 puncte după primele trei etape.

„Nu am jucat ceea ce am pregătit în ultimele zile și ne-am făcut singuri meciul greu. Am crezut că am învins deja înainte să mai intrăm pe teren și am comis erori copilărești.

Am improvizat și n-am putut pune deloc presiune pe adversar, nu ne-am înțeles la construcție, greșind cu pase scurte.”, a mai declarat antrenorul român.

Publicat: 20 09. 2020, 00:47
Actualizat: 20 09. 2020, 00:48