Miracolul Bayern

Bayern München a revenit miraculos după ce a fost condusă la două goluri diferență de Wolfsburg, în etapa a 9-a din 1.Bundesliga.
Adversara Stelei din Liga Campionilor a început dezastruos partida de acasă cu „lupii” lui Vlad Munteanu și în minutul 33 tabela indica un surprinzător 0-2, după reușitele killer-ului Rapidului, Grafite, și a bosniacului Dzeko. Totuși, bavarezii au intrat la cabine cu un deficit de un singur gol, Ribery înscriind chiar înaintea pauzei. A urmat apoi o cursă de urmărire spectaculoasă, finalizată cu încă trei goluri în poarta lui Benaglio. „Am spus întotdeauna că trebuie să avem răbdare.

O partidă durează 90 de minute, iar un campionat are 34 de etape. Am fost surprinși în startul meciului, iar golul lui Ribery a venit la momentul potrivit. Astăzi (n.r. – ieri) am demons­trat că suntem pe drumul cel bun”, a declarat antrenorul Jurgen Klinsmann. Tehnicianul german a mai ținut să precizeze că victoria s-a datorat în mare parte lui Ze Roberto, veteranul de 34 de ani de la mijlocul terenului. „Vreau să le mulțumesc băieților pentru revenire, însă vreau să-l felicit în special pe Ze Roberto. Este un exemplu pentru jucătorii mai tineri”, a adăugat Klinsi.
O revenire la fel de interesantă a avut loc și la Cottbus, unde gazdele au pierdut, după ce conduceau în minutul 15 tot cu 2-0. Eintracht a rezolvat problema câștigătoarei într-un interval de zece minu­te, timp în care Fink, Fenin și Liberopoulos au punctat pentru cele trei puncte.

16 șuturi pe spațiul porții lui Benaglio a avut Bayern München în meciul cu Wolfsburg

Publicat: 26 10. 2008, 09:11
Actualizat: 26 10. 2008, 09:13