MIRACOL în Cupa Spaniei!** O echipă din liga a treia ajunge e în semifinale!

Marți seară, Mirandes a mai scris un capitol din basmul de succes pe care-l trăiește în Cupa Regelui. În returul de pe teren propriu, din sferturile competiției, Mirandes a eliminat-o pe Espanyol cu un gol marcat în prelungirile meciului (2-1)! Cu 4-4 la general, dar grație golurilor mai multe marcate în deplasare, Mirandes devine primul club din liga a III-a care ajunge în semifinale, după Figueres (2002).
Pentru cei care s-au săturat de războaiele din „Clasico”, Cupa Regelui oferă și povești de alt gen. Cea mai bună le aparține celor de la Mirandes, echipa din grupa a II-a din Segunda B (liga a treia spaniolă). Gruparea din Miranda de Ebro, un orășel de 40.000 de locuitori din nordul Spaniei, a fost în acest sezon o adevărată devoratoare de granzi. E drept, cupele sunt, istoric, competiții predilecte suprizelor, dar parcă peripețiile celor de la Mirandes nu se întâmplă oricui și la orice oră. Semiprofesioniștii din liga a treia au ajuns în semifinalele Cupei Regelui după ce au eliminat, consecutiv, trei echipe din prima ligă!

S-a învârtit roata pentru Espanyol

După ce a trecut de Villarreal și Santander, Mirandes a mai făcut o victimă din Primera: Espanyol, în sferturi. Și în ce mod! După „dezastrul” de săptămâna trecută, de pe „Cornella-El Prat”, din prima manșă, când echipa tehnicianului Carlos Pouso a pierdut incredibil (conducea cu 2-0 în minutul 85, dar a cedat cu 2-3!), marți, pe teren propriu, și-a pus în scenă răzbunarea. Într-un mod asemănător. Cu un debut prost pentru echipa gazdă (Fonte a marcat în debutul părții secunde, 46), însă cu un final de poveste. Căpitanul Pablo Infante și-a readus echipa în meci (58), cu golul egalizator, iar epilogul și calificarea le-a semnat Cesar Caneda (90+2), cu capul, după o lovitură liberă plecată din gheata aceluiași Infante. Cei 6.000 de fani de pe arena „Anduva” au ajuns la extaz, iar o parte din ei și pe gazonul arenei, alături de idolii lor.

Așa e viața câteodată. Săracii sunt mai fericiți decât bogații. E o poveste de spus nepoților. Avem întâlnire cu istoria
Carlos Pouso, antrenor Mirandes

Incredibil! Am rămas fără cuvinte. Spectaculos, așa e fotbalul de multe ori
Cesc Fabregas, mijlocaș Barcelona

1,2 milioane de euro este bugetul anual al lui Mirandes

Mirandes (înființată în 1927) n-a evoluat niciodată mai sus de liga a treia și e abia la a cincea participare în Cupa SpanieiMirandes a intrat în inimile tuturor spaniolilor