Minunea din Cupa Regelui: „Antrenez o echipă dintr-un sat”** Au fost decimați de arbitri, acum le amenință pe Barca și Real

Meci nebun marți seara, în manșa întâi a „sferturilor” Cupei Spaniei: în minutul 85, Mirandes conducea cu 2-0 pe terenul lui Espanyol, dar s-a terminat 3-2 pentru gazde!

O echipă de liga a treia face senzație în Cupa Spaniei. După ce le-a eliminat pe Villarreal și Racing Santander, Mirandes este aproape de o nouă surpriză. Marți, echipa care nu a evoluat niciodată mai sus de liga a treia și e abia la a cincea participare în Cupa Regelui a condus cu 2-0 la Espanyol, până în minutul 85, dar gazdele au revenit incredibil și au câștigat cu 3-2. Mirandes ar fi putut chiar să învingă dacă arbitrul nu-i refuza un penalty, la 2-0, și dacă primul gol al lui Espanyol ar fi fost anulat în urma ofsaidului evident în care se afla Weiss.

Aceste „amănunte” nu l-au enervat însă pe antrenorul Carlos Pouso, care a uimit prin declarațiile de după meci: „Nu pot să dau vina pe arbitri, ar fi o scuză copilărească. Dacă au greșit, asta înseamnă că trebuie să-și îmbunătățească prestațiile pe viitor, ceea ce ar trebui să fac și eu cu jucătorii mei”. În ciuda înfrângerii, Pouso crede că Mirandes are șanse mari să meargă în semifinale: „Nu ne-a demoralizat faptul că am primit trei goluri în cinci minute. Mai sunt 90 de minute și vom lupta până la final. Nu avem ce pierde. Victoriile cu Villarreal și Racing nu au fost întâmplătoare”. Mirandes nu merge bine numai în Cupă. În campionat conduce grupa a doua a ligii a treia, cu