Minunea de la Liberec, reeditată în Spania! Zaragoza a remontat un handicap de trei goluri din meciul tur pentru a se califica în finala play-off-ului de promovare în Primera Division

This browser does not support the video element.

Zaragoza a remontat un handicap de trei goluri în returul semifinalei play-off-ului de calificare în Primera Division cu Girona, câștigând cu 4-1 în returul din Catalunya, după ce Girona câștigase turul cu 3-0. O singură echipă a mai realizat acest lucru în fotbalul european, Dinamo, în dubla cu Slovan Liberec din 2009

Sezonul lui Girona a părut o adevărată poveste fericită. În 85 de ani de existență, echipa din micuțul oraș catalan de 96.000 de locuitori n-a jucat nici măcar o secundă în Primera Division! Ultimii șase ani au fost o permanentă zbatere la mijlocul clasamentului, cu excepția sezonului 2012-2013, când catalanii au terminat pe 4. Însă acum, Girona a fost aproape de o promovare istorică. A stat în permanență în top 2 din Segunda, locuri care asigurau promovarea directă. Dar finalul sezonului a fost unul halucinant. În ultimul meci al sezonului regulat, Girona o conducea pe Lugo, echipa de pe locul 15, cu 1-0. Era minutul 90! Fanii erau pregătiți să sărbătorească promovarea, până când Caballero a înfipt un cuțit în inimă! 1-1, iar Sporting Gijon sărbătorea în locul catalanilor!

3-0 deja la pauză!

„Nu-i nimic”, și-au spus, probabil, jucătorii lui Pablo Machin, fost fundaș la Numancia. Locul trei asigura prezența în play-off, ba chiar din postura de favorită, Girona urma să joace returul semifinalei cu Zaragoza pe teren propriu. Iar după meciul tur, catalanii aveau 3-0! Șansele Zaragozăi? Aproape nule! O victorie la cel puțin trei goluri a oaspeților de duminică era cotată la 27.00. Dar Zaragoza nu a cedat nici măcar o clipă. Brazilianul Willian Jose făcuse deja 2-0 în minutul 34. Până la pauză, avantajul din tur fusese deja șters, iar oaspeții aveau 3-0, după ce Cabrera marcase în minutul 44. Liniștea s-a așternut peste arenă în minutul 67, când Fernandez a făcut 4-0, golul lui Aday, din minutul 73, nefăcând altceva decât să le dea speranțe deșarte fanilor. Zaragoza s-a calificat, astfel, în finala play-off-ului, unde va juca împotriva lui Las Palmas pentru un loc în Primera.

Minunea de la Liberec, egalată

Potrivit statisticianului cotidianului spaniol As, un asemenea comeback, realizat de la 0-3 de o echipă oaspete pe parcursul a două manșe eliminatorii s-a mai înregistrat o singură dată în fotbalul european! E vorba despre Minunea de la Liberec, acolo unde Dinamo a anulat handicapul de 3-0 din turul de pe Ștefan cel Mare, câștigând la penalty-uri în fața lui Slovan, scor 9-8, în ediția 2009-2010 a Europa League.

Publicat: 15 06. 2015, 09:08
Actualizat: 15 06. 2015, 09:09