Messi – Suarez SHOW și victorie clară pentru Barça, în prima etapă a sezonului! Suarez a reușit un hat-trick în poarta lui Betis, Messi „doar” o dublă

Campioana en-titre FC Barcelona a câștigat cu scorul de 6-2 meciul disputat sâmbătă, pe teren propriu, împotriva formației Real Betis, în prima etapă a campionatului Spaniei.

Cele opt goluri ale meciului au fost marcate de doar patru jucători: Arda Turan, Lionel Messi și Luis Suarez pentru Barcelona și Ruben Castro pentru Real Betis. Mijlocașul turc a deschis scorul în minutul 6, iar Castro, în vârstă de 35 de ani, a egalat peste un sfert de oră, după o lovitură liberă executată în stânga portarului Claudio Bravo.

În minutul 37, Messi făcut 2-1 pentru Barcelona, cu un șut plasat de la 20 de metri. Deși argentinianul a mai înscris o dată, nu avea să fie meciul lui Messi, ci al coechipierului său Luis Suarez, care a reușit un hat-trick. Ultimul gol le-a aparținut celor de la Betis, în minutul 84, prin același Ruben Castro.

Au marcat: Turan 6”, Messi 37”, 57”, L. Suarez 42”, 56”, 82” / Castro 21”, 84”.

FC Barcelona: Claudio Bravo – Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Alba (Digne 76”) – Rakitic, Busquets, D. Suarez (Munir 70”) – Messi, L. Suarez, Turan. Antrenor: Luis Enrique.

Real Betis: Adan – Cejudo, Gonzalez Cabrera, Mandi, Pezzella, Durmisi – Martin (Ceballos 36”), Petros (Ruiz 59”), Gutierrez (Musonda 55”) – Sanabria, Castro. Antrenor: Gustavo Poyet.