Messi, mașinărie de bătut recorduri! Atunci când înscrie primul gol al sezonului, se întâmplă ceva „magic” la Barcelona | VIDEO

La 31 de ani, Messi continuă să scrie istorie pentru Barcelona. Starul argentinian a reușit o dublă în primul meci din La Liga al noului sezon, încheiat cu victoria catalanilor, scor 3-0, împotriva lui Alaves.

Prima reușită, cea din minutul 64, a fost una specială pentru clubul de pe Camp Nou. Cu acel gol, Barcelona a ajuns la reușita cu numărul 6,000 în La Liga. Messi a semnat-o, la fel cum a făcut și în 2009, cu golul 5,000. De această dată, decarul catalanilor a transformat o lovitură liberă.

Coutinho a înscris în minutul 83, din pasa noului jucător al catalanilor, Arthur, iar același Messi a închis tabela în minutul 90+2. 552 de goluri în 639 de partide a bifat decarul argentinian, toate în tricoul Barcelonei. 45 de goluri și 18 pase de gol în 54 de partide sunt cifrele lui Messi din sezonul precedent, în toate competițiile.

Interesant e că atunci când Messi marchează primul gol al sezonului, Barcelona câștigă titlul și Liga Campionilor. Așa s-a întâmplat în edițiile 2008-2009, 2010-2011 și 2014-2015.

Publicat: 19 08. 2018, 10:15
Actualizat: 19 08. 2018, 10:16