Messi, la golul 400 în tricoul Barcelonei! Catalanii au marcat în primul și ultimul minut al meciului cu Valencia. „Liliecii” au ratat un penalty în minutul 10: Barcelona – Valencia 2-0

Cu mult noroc și după multe ratări ale Valenciei, Barcelona a câștigat sâmbătă meciul cu Valencia, din etapa a 32-a din Primera Division, scor 2-0. Primul gol al partidei a fost marcat de Suarez, în secunda 55, iar Messi a stabilit scorul final la ultima fază, prin al 400-lea gol din carieră în tricoul Barcei

Valencia a „sărit” la gâtul Barcelonei încă din primul minut, încercând să găsească imediat drumul spre poarta lui Bravo. Mare greșeală! Un simplu contraatac al Barcelonei, o armă incredibil de puternică, în condițiile în care atacul e format din Messi, Suarez și Neymar, a fost decisiv. Messi i-a pasat excelent lui Suarez, iar uruguayanul nu a iertat! Era abia secunda 55, reușita fiind cea mai rapidă marcată de catalani în ultimii opt ani în Primera Division! Practic, Suarez a reușit ceea ce Messi n-a putut niciodată în tricoul Barcei, să marcheze în primul minut al partidei!

A fost și una dintre puținele ocazii ale Barcei din acest meci. Probabil că menajarea forțelor pentru returul sfertului de finală al Ligii Campionilor cu PSG de marțea viitoare a fost una dintre prioritățile lui Luis Enrique. Dar tactica tehnicianului Barcei a fost una problematică. Pentru că Valencia nu s-a oprit o secundă și a încercat să dea lovitura. Mai întâi, în minutul 10, când arbitrul Gonzalez a acordat corect un penalty. Degeaba însă! Parejo a executat destul de slab, iar Claudio Bravo a devenit al treilea portar din ultimii 15 ani ai Barcei care apără un penalty pe Camp Nou în campionat, după Victor Valdes și Bonano. Tot Bravo, care a greșit la Sevilla, și-a luat revanșa și a reușit alte câteva parade de excepție în fața lui Feghouli și Alcacer. Însă scorul a rămas 2-0, după 90 de minute grele pentru Barca!

Messi, Suarez și Neymar și-au mai trecut în cont o victorie în tricoul Barcei. Cei trei au marcat 64 din cele 89 de goluri ale Barcei în Primera

De vină pentru reușita de la ultima fază a partidei a fost Messi. Argentinianul a scăpat singur cu Diego Alves și a marcat pe respingere, după ce goalkeeperul iberic reușise să pareze o tentativă de lob. A fost al 400-lea gol marcat de Messi în carieră la Barca, în 471 de meciuri. Totodată, în această perioadă, decarul Barcei a reușit 171 de assist-uri.

În aceste condiții, catalanii se distanțează pentru moment la cinci puncte în fruntea clasamentului din Primera, înaintea meciului pe care Real îl joacă de la ora 21:00, contra lui Malaga.

Barcelona – Valencia 2-0 (Suarez 1, Messi 90+3)

Barcelona: Claudio Bravo – Dani Alves, Pique, Mathieu, Adriano (Rakitic 46) – Busquets, Mascherano, Xavi (Sergi Roberto 80) – Messi, Suarez (Pedro 65), Neymar

Valencia: Diego Alves – Barragan, Mustafi, Otamendi, Orban (Gaya 46) – Dani Parejo, Javi Fuego, Andre Gomes – Feghouli (Cancelo 67), Alcacer (Negredo 74), Rodrigo

Publicat: 18 04. 2015, 19:01
Actualizat: 18 04. 2015, 19:02