Messi, la cel mai bun start de sezon! „Ți se zbârlește părul când vezi ce a realizat”

După ce în ultimele luni Neymar și Bale au ținut capul de afiș al presei din Vest, grație mutărilor spectaculoase pe piața transferurilor, lucrurile au revenit la normal. Cel puțin asta susține Marca, ziarul de casă al lui Real, care glorifică performanțele senzaționale reușite de Lionel Messi în actualul sezon.

Jurnaliștii spanioli au analizat rata de reușite a argentinianului din acest start de stagiune și au ajuns la o concluzie interesantă: fotbalistul blaugrana nu doar a spulberat zvonurile care anunțau că, odată cu venirea lui Neymar, randamentul său va fi mai slab, ci a stabilit un nou record în privința eficacității: a marcat un gol la fiecare 32 de minute jucate.

Joacă mai puțin și înscrie mai mult. Cam așa s-ar traduce, în cuvinte simple, performanța lui Messi din acest start de campionat. Argentinianul deja a înscris 5 goluri în actuala stagiune, iar rata de reușite îi face pe adversari să li se zbârlească părul: Messi a marcat un gol la fiecare 30 de minute jucate. Faptul că înscrie nu miră pe nimeni, dar acum cadența sa este mai mare ca niciodată. În acest moment, o comparație cu Ronaldo nici nu își are sensul. Într-o perioadă în care mulți au comentat despre starea sa fizică precară sau despre faptul că „se calcă pe bătături cu Neymar”, vârful Barcelonei a răspuns pe teren, cum știe el mai bine: marcând cu o frecvență impresionantă.„, notează Marca.

5 goluri a înscris Messi, în cele 160 de minute jucate pentru Barcelona. Reușitele sunt chiar mai multe, el marcând aseară o dublă în partida pe care Argentina a câștigat-o cu 5-2 în Paraguay. Anul trecut, când a depășit recordul lui Muller de goluri într-un an calendaristic, startul lui Messi nu a fost la fel exploziv. El a avut atunci o medie de un gol marcat la fiecare 42 de minute.

Publicat: 11 09. 2013, 17:15
Actualizat: 11 09. 2013, 18:34