Messi e din altă lume! VIDEO | Hat-trick cu goluri „extraterestre” în Betis – Barça 1-4 și catalanii au 10 puncte avans în fruntea clasamentului. Suarez, fază genială cu patru adversari

Leo Messi (31 de ani) a fost din nou omul decisiv pentru Barcelona în deplasarea de la Sevilla, în care catalanii au învins Betis cu 4-1. Starul argentinian a reușit un hat-trick, iar seara perfectă a campioanei Spaniei a fost completată de Luis Suarez. Cu acest succes, Barcelona s-a distanțat la 10 puncte față de Atletico Madrid și conduce autoritar clasamentul din La Liga.

Show-ul lui Messi a început în minutul 18, când a marcat din lovitură liberă, iar apoi a urmat reușita din minutul 45+2, când a venit perfect și a trimis în plasă, din careu, după o pasă filtrantă a lui Luis Suarez. A urmat apoi Suarez pe lista marcatorilor, după ce s-a distrat cu patru apărători ai lui Betis și a finalizat cu un șut la colțul scurt, din careu.

S-a făcut 3-0, iar apoi Betis a redus din diferență prin Lauren, în minutul 82. Doar că Messi n-a vrut să lase lucrurile așa și a mai reușit o „bijuterie”, după primul gol spectaculos, din lovitură liberă. Decarul catalan a reușit hat-trick-ul după ce a liftat perfect, cu o reluare din prima, peste Pau Lopez, deși se afla în afara careului. Mingea a lovit bara transversală și a scuturat plasa porții lui Betis pentru a patra oară în partidă.

S-a terminat 4-1, iar Barcelona a acumulat 66 de puncte, la 10 peste Atletico Madrid și la 12 peste marea rivală Real Madrid, cu 10 etape înainte de finalul sezonului în La Liga.

Publicat: 17 03. 2019, 23:48
Actualizat: 17 03. 2019, 23:49