Messi are din nou lumea fotbalului la picioare. Prestație stelară în finala Cupei Spaniei, iar Barcelona a cucerit al 29-lea trofeu în competiție

Lionel Messi a arătat din nou de ce este considerat de mulți cel mai bun fotbalist al Planetei, cu o prestație de zile mari în finala Cupei Spaniei, câștigată de Barcelona în fața celor de la Deportivo Alaves, scor 3-1.

Aflat la meciul 700 din carieră, la nivel de club și de echipă națională, Messi a deschis scorul în minutul 30, după un 1-2 de efect cu Neymar, finalizat cu un șut plasat, de la marginea careului.

Alaves a egalat imediat, prin Theo Hernandez, însă minunea nu a ținut prea mult. Barcelona a făcut 2-1 prin Neymar, în minutul 45, dar catalanii au mai avut timp de un gol până la pauză.

În al treliea minut al prelungirilor primei reprize, Messi a luat o acțiune pe cont propriu, din flancul drept și și-a arătat geniul cu o acțiune în care a înșirat patru adversari, după care l-a lăsat singur cu portarul pe Paco Alcacer. Acesta nu a ratat ținta și a stabilit scorul final al partidei: 3-1 (45+3).

Iar Messi a cules toate laudele după meciul care i-a adus Barcelonei a 29-a Cupă a Regelui, record pentru fotbalul spaniol.

Messi a încheiat astfel sezonul cu 54 de goluri și 17 pase decisive, contribuind deci la 71 de reușite în cele 52 de meciuri jucate.

Publicat: 28 05. 2017, 11:42
Actualizat: 28 05. 2017, 13:21