Messi a comis primul penalty din cariera sa în Barcelona – Atletico 3-1. Argentinianul a reușit și o pasă de gol și un gol

Barcelona a câștigat partida cu Atletico Madrid din etapa a 18-a a campionatului spaniol și s-a distanțat la trei puncte de gruparea condusă de Diego Simeone.

Catalanii au deschis rapid scorul prin Neymar, în minutul 12, iar în minutul 35 Suarez a majorat diferența din pasa lui Messi. Starul argentinian a ieșit în evidență și în minutul 57 când a comis primul penalty din cariera sa după ce l-a faultat pe Gamez; Mandzukic a transformat lovitura de la 11 metri și și-a readus echipa în joc. Scorul final a fost stabilit de Messi în minutul 87.

În urma acestui rezultat, Barcelona se află pe locul 2 în clasament cu 41 de puncte, la un singur punct în spatele liderului Real. Atletico Madrid se află pe ultima treaptă a podiumului, cu 38 de puncte.

Publicat: 12 01. 2015, 08:30
Actualizat: 12 01. 2015, 09:13