Messi a ciufulit „liliecii”:** Barcelona – Valencia 5-1! Argentinianul a egalat recordul lui Romario

FC Barcelona s-a impus cu 5-1 în derby-ul cu Valencia și continuă să mai spere că o poate ajunge pe Real Madrid, distanțată la 10 puncte în fruntea clasamentului din Primera Division. „Liliecii” au fost cei care au deschis scorul pe Camp Nou, prin Piatti (9), după o gafă imensă a lui Valdes. Messi a adus însă liniștea pentru echipa sa cu o dublă norocoasă reușită până la pauză (22, 27).

În a doua parte, Valencia a încercat să revină în meci pentru a forța măcar un egal în fața trupei lui Guardiola, dar Messi și-a completat recitalul cu încă două goluri. Cu golul de hat-trick din minutul 76, Leo a reușit a 5-ea astfel de performanță din acest sezon, echivalentă cu egalarea performanței reușite de superstarul brazilian Romario din sezonul 1993-1994.

Tabela a fost închisă de Xavi, care a punctat și el lejer, dintr-o apărare a Valenciei resemnată încă de la al treilea gol al lui Messi.

Publicat: 20 02. 2012, 00:28
Actualizat: 20 02. 2012, 00:53