Meci spectaculos în Serie A!** Lazio a fost aproape de a fi egalată de AC Milan, deși a condus cu 3-0 până în minutul 61

Lazio Roma și AC Milan au oferit una dintre cele mai spectaculoase partide din această etapă din Serie A. Gazdele au început furtunos prima repriză și au deschis scorul în minutul 25, prin Hernanes. Cu 4 minute înainte de pauză, Candreva a stabilit scorul primei reprize și se contura o victore clară.

„Diavolul milanez” nu s-a trezit nici la începutul părții a doua, iar apărarea oaspeților a cedat din nou. De această dată, Klose și-a trecut numele pe lista marcatorilor. Strânși cu ușa, milanezii au reacționat într-un final și au redus din diferență în minutul 61, prin De Jong, după o pasă a lui Emanuelson.

Reușita lui De Jong i-a făcut pe cei de la Milan să spere măcar la un egal și jucătorii lui Allegri au început să forțeze. Efortul milanezilor a fost răsplătit în minutul 79, când El Shaarawy să-și aducă echipa la doar un gol diferență. În ciuda dorinței, Milan n-a reușit golul egalizator și gruparea patronată de Silviu Berlusconi și-a trecut în cont o nouă înfrângere în acest sezon.

AC Milan se află în prezent pe locul 11 în Serie A, după 8 etape, cu doar 7 puncte, la 15 distanță de liderul Juventus. Lazio face 18 puncte și își consolidează poziția a treia în clasament.

Publicat: 20 10. 2012, 23:47
Actualizat: 20 10. 2012, 23:49