Meci incredibil pentru Mourinho! Portughezul a pus „autocarul” în careul advers, dar a făcut doar 0-0 cu Burnley! 37 de ocazii pentru United și 11 parade pentru portarul advers! Rezultatele etapei și clasamentul din Anglia

Criticat adesea pentru stilul său defensiv, portughezul Jose Mourinho a avut ocazia să simtă pe propria piele frustrarea simțită în trecut de adversarii care nu reușeau să-i străpungă defensiva așezată de multe ori pe două linii în fața propriului careu.

Manchester United a obținut doar o remiză în confruntarea cu Burnley de pe teren propriu, scor 0-0, după 90 de minute în care „diavolii” au ratat din toate pozițiile.

A fost un meci dominat de la un capăt la celălalt de Pogba și Compania, încheiat de United cu o posesie de 72%, statistica fiind grăitoare și la celelalte capitole.

37 de ocazii au avut oamenii lui United cu Burnley, dar au avut în față un portar în zi de grație. Tom Heaton a avut 11 intervenții salvatoare, alte opt șuturi fiind în afara spațiului porții, în timp ce 18 au fost blocate de fundașii lui Burnley. De cealaltă parte, De Gea a fost deranjat de un singur șut pe poartă.

Pierd contactul cu plutonul fruntaș. Arsenal și City, victorii la scor
Rămasă în inferioritate numerică în minutul 68, după ce Herrera a văzut al doilea cartonaș galben, United a continuat să forțeze, dar nu a reșit să înscrie. S-a terminat 0-0, iar trupa lui Jose Mourinho se îndepărtează și mai mult de primele locuri. United e acum pe opt, cu 15 puncte, în timp ce clasamentul e dominat de Manchester City și Arsenal (ambele câte 23 de puncte), care s-au impus la scor astăzi, în confruntările cu WBA (4-0), respectiv Sunderland (4-1).