Meci de povestit nepoților! În minutul 89, gazdele conduceau cu 2-0 și fanii plecau acasă mulțumiți. Ce a urmat e unic în istorie

Meci interzis cardiacilor în prima ligă belgiană. Cercle Brugge conducea, pe teren propiu, cu 2-0 în minutul 89, dar a pierdut disputa cu Mechelen.

Dacă în anii precedenți visa să devină echipa de prim plan a orașului, în condițiile în care „FC”, fosta formație a lui Alin Stoica, trecea printr-o perioadă de criză, acum Cercle e la un pas de întoarcerea în divizia secundă.

Dincolo de lipsa de valoare a jucătorilor, trupa condusă de islandezul Viðarsson este și urmărită de ghinion. Cine a fost prezent duminică pe stadionul Jan Breydelstadion a asistat la un meci de povestit nepoților. În minutul 80, gazdele conduceau cu 2-0, iar lucrurile păreau clare. Mai mult, s-a ajuns în minutul 89, iar tabela nu suferea modificări, astfel că mulți fani au părăsit arena, siguri că meciul e jucat.

Dar Mechelen nu doar că a avut puterea să egaleze, dar s-a și impus, grație a trei goluri reușite într-un interval de doar trei minute. Cercle Brugge a ajuns astfel la 9 înfrângeri în ultimele 10 partide și ocupă penultimul loc în clasament. De partea cealaltă, Mechelen a ajuns la al 7-lea meci la rând fără înfrângere și nu mai are emoții cu salvarea de la retrogradare.

Publicat: 16 03. 2015, 11:10
Actualizat: 16 03. 2015, 11:11