Meci de infarct între Liverpool și Tottenham! Salah s-a ridicat din nou la cel mai înalt nivel, Kane a ajuns la 100 de goluri marcate în Premier League

Liverpool și Tottenham au oferit un meci de-a dreptul nebun pe Anfield, duminică, în etapa a 26-a din Premier League. „Cormoranii” au condus de două ori, dar Harry Kane a egalat în ultimele momente, dintr-o lovitură de pedeapsă, reușind să atingă borna de 100 de goluri în prima ligă.

Salah a deschis scorul după numai trei minute pe Anfield, profitând de o gafă a defensivei adverse. Egipteanul a scăpat singur cu Hugo Lloris, pe care l-a executat cu sânge rece pentru 1-0. Liverpool a rămas în avantaj până spre final, când jocul s-a dezlănțuit. Wanyama a egalat după ce a șutat direct în vinclu din afara careului, fără șansă pentru Karius. La numai șapte minute de la golul egalizator, Spurs a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, dar Karius a blocat în fața lui Kane.

Același Salah a marcat pentru 2-1 în primul minut suplimentar, după ce i-a luat la mână pe apărătorii lui Pochettino. „You’ll Never Walk Alone” era pregătit să răsune, berea stătea la rece, Klopp își pusese ochelarii în toc, dar centralul Moss a mai avut un cuvânt de spus. Un nou penalty pentru Spurs! Van Dijk a fost la un pas să-l lovească pe Lamela după modelul Chamed-Budescu, s-a oprit în ultima secundă, dar s-ar părea că l-a atins pe mijlocașul advers. Lamela a rămas întins pe gazon, iar Moss a indicat din nou punctul cu var. Kane a marcat de această dată, reușind să ajungă la 100 de goluri marcate în Premier League.

Publicat: 04 02. 2018, 20:42
Actualizat: 04 02. 2018, 20:43