Maxim nu a prins niciun minut în meciul cu Dortmund. Reus&Co au învins Stuttgart și visează iar la Champions League

Formația Borussia Dortmund a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 3-2, echipa VfB Stuttgart, într-un meci contând pentru etapa a 22-a a campionatului Germaniei.

Pentru Borussia au marcat Aubameyang ’25, Gundogan ’75 și Reus ’89, iar pentru VfB Stuttgart au înscris Klein ’32 (penalti) și Niedermeier ’90+1.

La gazde, care rămân pe ultimul loc în clasament, Alexandru Maxim a fost doar rezervă și nu a fost utilizat niciun minut de Huub Stevens. În ceea ce o privește pe Dortmund, aceasta a înregistrat al treilea succes consecutiv și a urcat până pe locul 10, la 9 puncte distanță de un loc care îi permite participarea în preliminariile Champions League.

Meciurile Augsburg – Bayer Leverkusen, SC Freibug – Hoffenheim, Mainz 05 – Eintracht Frankfurt, Paderborn – Bayern Munchen, Schalke 04 – Werder Bremen și FC Koln – Hannover 96 au loc sâmbătă, iar partidele Hamburger SV – Borussia Monchengladbach și VfL Wolfsburg – Hertha Berlin sunt programate duminică.

Publicat: 21 02. 2015, 08:53
Actualizat: 21 02. 2015, 08:54