Maxim e „ON FIRE”! Românul, decisiv în al patrulea meci consecutiv la Stuttgart. VIDEO Șvabii erau conduși cu 2-0 la pauză, dar au arătat de ce merită să revină în Bundesliga

Românul Alexandru Maxim traversează o perioadă excelentă în tricoul lui Stuttgart, iar în partida cu Nurnberg a fost integralist și și-a ajutat echipa să obțină victoria, deși la pauză gazdele conduceau cu 2-0. VfB Stuttgart s-a impus cu 3-2 după o repriză secundă excelentă, iar Maxim a pasat decisiv la al doilea gol, reușit de Daniel Ginczek.

Mijlocașul de 26 de ani a fost titularizat pentru a patra partidă consecutivă de Hannes Wolf, iar românul i-a arătat din nou tehnicianului că nu a greșit și și-a ajutat din nou echipa să câștige. După pasa decisivă din meciul cu Karlsruher (2-0) și golurile marcate cu Arminia Bielefeld (3-2) și Union Berlin (3-1), Maxim a oferit un nou assist, în minutul 50, când a centrat perfect din corner pentru golul lui Ginczek.

Daniel Ginczek Goal HD – Nurnberg 2 – 2 VfB… de worldfoot

Nurnberg a deschis scorul în minutul 25 al partidei, prin Behrens, iar Teuchert a făcut 2-0 în minutul 33, moment în care seria bună a șvabilor părea să se încheie.

Repriza a doua a adus însă revenirea spectaculoasă a oaspeților și în minutul 50 scorul era deja egal. Terodde a transformat un penalty în minutul 47, iar trei minute mai târziu Ginczek restabilea egalitatea cu o lovitură de cap. Golul victoriei a venit în prelungiri, fiind marcat de Klein.

După această victorie, Stuttgart se detașează pe primul loc în 2.Bundesliga, cu 63 de puncte, cu 6 mai multe decât următoarele trei clasate, și pare să se pregătească deja de revenirea în prima ligă.

Publicat: 29 04. 2017, 15:56
Actualizat: 29 04. 2017, 15:57