Maxim a marcat pentru Stuttgart: românul a deschis scorul în amicalul cu Young Boys și este considerat om de bază de noul antrenor

Deși s-a vorbit intens în această vară despre o eventuală plecare a lui Maxim la VfB Stuttgart, se pare că românul va continua la formația germană. Alexander Zorniger, noul antrenor al șvabilor, este dispus să-i ofere mai multe șanse lui Maxim de a juca, considerându-l unui dintre oamenii de bază ai echipei.

Mijlocașul român a demonstrat încă o dată că este un jucător de calitate, e drept, acum într-un amical. Maxim a deschis scorul în partida de pregătire pe care Stuttgart a susținut-o în compania celor de la Young Boys Berna. În minutul 5 al confruntării, Maxim a intrat într-un „un -doi” rapid cu Harnik și a finalizat la colțul lung. Acesta a fost singurul gol al germanilor pentru că elvețienii au revenit și au marcat de trei ori până la pauză. Scorul final a fost 4-1 pentru Young Boys. Maxim a fost schimbat la pauză, Zorniger efectuând mai multe modificări în formula de start pentru repriza a doua. Partida cu Young Boys a fost al doilea meci de pregătire pentru Stuttgart în această vară.