Mașinăria de goluri a lui Guardiola! Un nou meci fantastic făcut de City, după 5-0 la București. „Cetățenii” sunt lideri în Anglia. Aguero n-a mai ratat din penalty

Josep Guardiola și-a început perfect mandatul la Manchester City, iar astăzi a obținut a treia victorie din tot atâtea partide oficiale, după ce s-a impus pe terenul lui Stoke City, în etapa a doua din Premier League.

După 5-0 la București, în fața Stelei, Aguero și Compania au făcut un nou meci foarte bun în ofensivă și s-au impus cu 4-1, grație a două „duble” reușite de Kun Aguero și Nolito.

Aguero n-a mai ratat din penalty

Atacantul argentinian a deschis scoul în minutul 27, când a transformat cu siguranță un penalty obținut de Otamendi. Dacă în fața lui Niță a ratat de două ori de la punctul cu var, Aguero a fost impecabil în fața veteranului Shay Given și a trimis balonul în vinclu. Tot Aguero a făcut 2-0, nouă minute mai târziu, cu o lovitură de cap din centrarea lui De Bruyne.

Stoke a revenit pe tabelă după pauză, prin Bojan Krkic, care a transformat un penalty (49), însă nu s-a pus problema învingătoarei. Intrat pe final, Nolito și-a trecut și el o dublă în cont, în minutele 86 și 90+5.

City urcă astfel pe primul loc în Premier League, grație golaverajului și a golurilor marcate (6 față de cele 5 reușite de rivalii de la United în primele două etape).

Steaua va întâlni Manchester City, miercuri, de la 21:45, în deplasare, în manșa retur a play-off-ului Champions League.

Publicat: 20 08. 2016, 16:39
Actualizat: 20 08. 2016, 16:40