Mașina de fotbal a lui Emery a ajuns la boxe. După 11 victorii consecutive, Arsenal s-a încurcat pe „Selhurst Park”. Un gol marcat pe final a decis meciul

Seria impresionantă de victorii consecutive a lui Arsenal a ajuns la final. După 11 succese la rând în toate competițiile, băieții lui Emery au rmeizat cu Crystal Palace, scor 2-2, pe „Selhurst Park”. Gazdele au înscris de fiecare dată de la 11 metri.

Palace a deschis scorul în finalul primei reprize, după ce Milivojevic a înscris dintr-o lovitură de pedeapsă. Arsenal a egalat în minutul 51, prin Xhaka. Mijlocașul elvețian a trimis direct în vinclu, dintr-o lovitură liberă executată din lateral. După doar cinci minute, Aubameyang a întors scorul, reușind să marcheze pentru 2-1. În 23 de meciuri în Premier League, atacantul gabonez a reușit să fie implicat în 22 de goluri: a marcat de 17 ori și a livrat cinci pase decisive. Milivojevic a egalat în minutul 83, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, astfel că seria lui Emery a ajuns la final.

Recordul all-time al clubului este de 13 victorii consecutive în toate competițiile. De la înfrângerea cu Chelsea, Arsenal s-a impus în toate meciurile disputate până astăzi:

• Arsenal – West Ham 3-1
  • Cardiff – Arsenal 2-3
  • Newcastle – Arsenal 1-2
  • Arsenal – Vorskla Poltava 4-2
  • Arsenal – Everton 2-0
  • Arsenal – Brentford 3-1
  • Arsenal – Watford 2-0
  • Qarabag – Arsenal 0-2