Manchester United a câștigat Cupa Angliei! Primul trofeu cucerit de Van Gaal pe Old Trafford, după un gol marcat în prelungiri. BBC anunță că olandezul va fi înlocuit oricum cu Jose Mourinho

UPDATE 23:22 Câștigarea Cupei Angliei nu îl salvează pe Louis van Gaal! BBC a anunțat în urmă cu câteva minute că tehnicianul olandez va fi înlocuit oricum pe banca lui United de Jose Mourinho, iar un anunț oficial în acest sens e așteptat în scurt timp, cel mai probabil la începutul săptămânii viitoare.

Conform sursei citate, tehnicianul portughez și oficialii lui United au ajuns la o înțelegere chiar înaintea finalei Cupei, câștigată de United în fața lui Crystal Palace, scor 2-1.

Manchester United a cucerit Cupa Angliei, după ce a trecut de Crystal Palace, scor 2-1, în finala disputată pe stadionul Wembley, din Londra.

• Golul victoriei a fost marcat de Jesse Lingard, în minutul 110, într-un moment în care echipa lui Van Gaal juca în inferioritate, după eliminarea lui Chris Smalling (105).

Este primul trofeu intern cucerit de Manchester United după trei ani și abia al doilea câștigat după retragerea lui Sir Alex Ferguson. „Diavolii” mai cuceriseră Supercupa Angliei în 2013, cu David Moyes pe bancă. United își trece astfel a 12-a Cupă a Angliei în palmares și prima după o așteptare de 12 ani.

Finala de pe Wembley a fost un meci închis, în care Crystal Palace a deschis scorul cu 12 minute înainte de final, prin Jason Puncheon (78), însă nu a reușit să-și păstreze avantajul decât trei minute. Juan Mata a egalat în minutul 81, iar meciul a intrat în prelungiri, unde părea să se îndrepte spre executarea loviturilor de departajare.

Cu 10 minute înainte de final, Jesse Lingard a prins însă o execuție superbă, după un balon respins de fundașii lui Palace, prin care a catapultat balonul în vinclul porții lui Hennessey.

Pentru Van Gaal, acesta este primul trofeu cucerit pe banca lui Manchester United, însă olandezul nu e deloc sigur de postul său pentru viitorul sezon. Performanțele slabe din campionat, care au dus la ratarea calificării în Champions League, i-au făcut pe șefii lui United să caute un înlocuitor pentru Van Gaal, iar în ultimele luni presa din Anglia a dat de mai multe ori ca sigură venirea lui Jose Mourinho de la începutul viitorului sezon.

Publicat: 21 05. 2016, 23:25
Actualizat: 21 05. 2016, 23:31