Manchester United a câștigat al 17-lea titlu

La 100 de ani de la primul titlu din istoria clubului de pe „Old Trafford”, Manchester United l-a câștigat și pe cel de-al 17-lea, zece din acestea fiind obținute în „era” care ar putea fi numită precum celebra scriere medievală „Alexiada“, după numele managerului Alex Ferguson.

Ieri, în ultima etapă de campionat, „diavolii” nu s-au încurcat la Wigan, impunându-se, destul de greu însă, cu 2-0. Cristiano Ronaldo, golgheterul din Premier League, și-a făcut norma, deschizând scorul dintr-un penalty scos de Rooney (33). Echipa antrenată de Sir Alex Ferguson ar mai fi putut beneficia de o lovitură de la 11 metri la un fault asupra lui Scholes, iar rezerva de lux Giggs a stabilit scorul final de 2-0, după o pasă a aceluiași Rooney (80). Manchester United a câștigat titlul din Premier League cu două puncte avans față de Chelsea.

Formația lui Avram Grant, care avea nevoie de un pas greșit al rivalilor din Manchester pentru a spera la titlu, s-a întrebuințat serios pe propriul teren în fața celor de la Bolton Wanderers. Fără căpitanul John Terry, schimbat în minutul 14 după o accidentare serioasă, londonezii au remizat, 1-1. Andri Șevcenko a marcat pentru „albaștri”, pentru ca în prelungirile partidei, pe când se știa scorul de la Wigan, Taylor să egaleze. Ultima bătălie a războiului United – Chelsea se va da pe „Lujniki” din Moscova, pe 21 mai, când cele două vor juca finala Ligii Campionilor.