Manchester City rupe recordurile financiare! Guardiola ar putea avea un buget de transferuri nemaivăzut

Manchester City's Spanish manager Pep Guardiola reacts during the UEFA Champions League Group B second leg football match between Manchester City and Young Boys at the Etihad Stadium in Manchester, north west England, on November 7, 2023.,Image: 820512635, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 5 poze

Manchester City a avut cel mai profitabil sezon după ce a câștigat titlul în Premier League, Liga Campionilor, dar și Cupa Angliei, iar sumele făcute publice sunt de-a dreptul astronomice.

Raportul anual publicat de către Manchester City a arătat că gruparea engleză a avut venituri de 712,8 milioane de lire sterline (889,4 milioane de dolari) până în luna iunie a anului curent, ceea ce însemnă o creștere de 99,8 milioane (16,3%) față de stagiunea anterioară.

Profitul net înregistrat a bătut orice record: 80,4 milioane de lire sterline.

„Sezonul 2022-2023 a arătat-o pe Manchester City atingând noi culmi şi stabilind noi repere. Pe scurt, în sezonul trecut Manchester City a realizat cel mai mare an fotbalistic şi comercial din istoria sa”, a transmis președintele Khaldoon Al Mubarak, potrivit AS.com.

Manchester City a câștigat 341,4 milioane de lire sterline pe partea comercială, iar din drepturile de difuzare „cetățenii” au obținut 299,4 milioane de lire sterline.

În ceea ce privește veniturile obținute în zi de meci, acestea s-au ridicat la 71,9 milioane de lire sterline.

Pentru că Manchester City a ajuns până în finala Ligii Campionilor și cea a Cupei Angliei, competiții pe care le-a și câștigat, „cetățenii” au beneficiat astfel și de venituri mai mari din drepturile de televizare. Acestea au crescut cu 50,4 milioane de lire sterline față de stagiunea precedentă.

Dacă ne referim la vânzarea de jucători, și aici stau bine „cetățenii”. 121,7 milioane de lire sterline au câștigat aceștia din transferuri, înregistrând o creștere de 79,8%.

Pep Guardiola, reacție de milioane după ce a câștigat Liga Campionilor cu Manchester City

Manchester City a învins-o pe Inter în finala Ligii Campionilor, iar Pep Guardiola a declarat că „a fost scris în stele” să se întâmple așa.

„Obosit, calm, satisfăcut. Este atât de dificil să câștigi această competiție. Ei sunt chiar foarte buni. La pauză le-am spus să aibă răbdare. Trebuie să ai și noroc. Ederson și ratarea aceea a lor, puteau egala. Această competiție este pe muchie de cuțit.

A fost scris în stele, ne aparține. Nu am fost la cel mai bun nivel al nostru. După Cupa Mondială echipa a făcut un pas în față și am ajuns aici. Nu a fost însă cea mai bună performanță din partea noastră.

Nu mai am energie să mă gândesc la sezonul viitor, este imposibil. Avem nevoie de o pauză, a trecut prea mult timp. Jucători noștri au meciuri internaționale acum. UEFA și FIFA, gândiți-vă la asta! Premier League s-a terminat acum două sau trei săptămâni, acum oamenii trebuie să revină. E prea mult. Vom începe sezonul viitor de la zero.

Mergem să sărbătorim la hotel cu familiile și prietenii. Luni va fi organizată parada în Manchester. Cu această competiție, să facă tripla este foarte dificil”, a spus Pep Guardiola, după câștigarea Ligii Campionilor.

Publicat: 15 11. 2023, 22:51