Manchester City e în criză. Echipa lui Guardiola a pierdut în Premier League și a ajuns la patru meciuri fără victorie

Campioana Angliei şi a Europei, Manchester City a fost învinsă aseară, în deplasare, scor 1-0, de Aston Villa, în etapa a 15-a din Premier League.

Pe Villa Park, gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 74, prin Leon Bailey. Manchester City, lipsită de Rodri, Grealish, Doku şi Kevin de Bruyne, a presat şi a căutat golul egalizator, dar nu a reuşit să-l înscrie, iar Aston Villa a reuşit o victorie istorică. Echipa lui Unai Emery este pe locul 3 în campionat, cu 32 de puncte, în timp ce City a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie în Premier League şi, cu 30 de puncte, ocupă locul patru în clasament. Echipa lui Guardiola n-a mai învins în campionat de pe 4 noiembrie, când a surclasat Bournemouth, cu 6-1. Au urmat trei egaluri, 4-4 cu Chelsea, 1-1 cu Liverpool și 3-3 cu Tottenham, iar acum înfrângerea cu Aston Villa.

United a câștigat derbyul cu Chelsea

Concitadina United a jucat la Manchester, pe Old Trafford, unde erou a fost Scott McTominay, autorul celor două goluri ale gazdelor în derby-ul cu londonezii de la Chelsea. Mc Tominay a deschis scorul în minutul 19 şi a făcut 2-1 în minutul 69. Pentru Chelsea a înscris Cole Porter, în minutul 45. Manchester United a ratat un penalti în minutul 9, când portarul londonezilor, Roberto Sanchez, a apărat şutul lui Bernardo Silva.

United se află pe locul 6, cu 27 de puncte, iar Chelsea are 19 puncte şi ocupă locul 10, având şase înfrângeri stagionale.

Liverpool a învins lanterna roșie

Tot aseară, Liverpool a învins în deplasare, scor 2-0, formaţia Sheffield United, aflată pe ultimul loc în clasament. Cormoranii au deschis scorul, în minutul 37 al meciului de pe Bramall Lane, când Virgil van Dijk a şutat din careu, după o pasă primită de la Trent Alexander-Arnold. Liverpool şi-a securizat victoria cu un gol marcat de Dominik Szoboszlai, în minutul 90+6.

Cu 34 de puncte, Liverpool rămâne pe locul secund în Premier League, la două puncte în spatele liderului Arsenal.

Clasament Premier League: 1.Arsenal 36 p, 2. Liverpool 34 p, 3. Aston Villa 32 p, 4. Manchester City 30 p, 5. Tottenham 27 p, 6. Manchester United 27 p.

Publicat: 07 12. 2023, 08:54