Manchester City, de neoprit în Anglia! Echipa lui Pep Guardiola a cucerit al treilea trofeu al sezonului, după ce a spulberat-o pe Watford

După ce a câștigat al doilea titlu la rând în Anglia, Manchester City și-a trecut în palmares și FA Cup, după ce a câștigat finala cu Watford. „Cetățenii” lui Pep Guardiola s-au impus clar, scor 6-0.

David Silva a deschis scorul în minutul 26, iar Sterling a stabilit scorul pauzei în minutul 38. În repriza secundă, Kevin De Bruyne, proaspăt introdus de Pep Guardiola, a dus scorul la 3-0. Gabriel Jesus și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 68, iar tabela a închis-o Sterling, reușind tripla.

VIDEO cu golurile lui Manchester City în partida cu Watford

Astfel, echipa antrenată de Pep Guardiola a reușit „tripla” în acest sezon, cucerind campionatul, Cupa și Cupa Ligii Angliei. 2010-2011 a fost ultimul sezon în care Manchester City a cucerit FA Cup.

Recent, Pep Guardiola a vorbit despre viitorul său, antrenorul de 48 de ani urmând să pregătească și în sezonul viitor echipa de pe Etihad Stadium: „Nu mă duc la Juventus, nu mă voi deplasa în Italia. Pot să mai stau aici două sezaone, dacă vreau, am un contract. Nu vreau să plec. Sunt mulțumit să lucrez cu acest club, cu acești oameni aici. Nu plec nicăieri. În următorul sezon voi fi tot managerul lui Manchester City. Am spus asta de mai multe ori”, a spus Guardiola.

Publicat: 18 05. 2019, 22:09
Actualizat: 18 05. 2019, 22:10