Mai tari ca diavolii

Ieri, Liverpool a fost cu gândul mai mult la „dubla“ cu Chelsea din Liga Campionilor.„Cormoranii” erau avertizați de isprăvile lui Fulham, care o bătuse etapa trecută pe Manchester cu un sec 2-0 chiar pe „Craven Cottage”, micuțul stadion londonez care a găzduit ieri „armada” lui Benitez. Pentru a face economie de resurse, Gerrard și Torres au început meciul în forță, încercând să-și adjudece cele trei puncte încă de la pauză. Iar dacă prima repriză s-ar fi terminat cu 4-0 pentru Liverpool, gazdele ar fi trebuit să se declare mulțumite, ținând cont de cele patru „bare” la poarta lui Schwarzer.

La revenirea de la cabine, „furia roșie” s-a diluat și se părea că Fulham se va transforma în sperietoarea granzilor. Ca pe „Bernabeu“ în Liga Campionilor, salvarea lui Benitez a venit din inspirația lui Benayoun, care a marcat golul victoriei în minutul 90. Și a plasat-o pe Liverpool în fotoliul de lider, cu două puncte peste Manchester, care joacă azi cu Aston Villa.

Debut nefast pentru Shearer

În pericol de retrogradare, Newcastle a apelat de urgență la emblema Alan Shearer, care și-a început cariera de antrenor cu un meci de foc, împotriva „tăticului” Hiddink. Chelsea s-a impus la pas, chiar dacă golurile lui Lampard și Malouda au venit relativ târziu, la mijlocul reprizei secunde.

Publicat: 05 04. 2009, 09:12
Actualizat: 05 04. 2009, 09:18