„Magic!”. VIDEO | Mitriță a spart gheața în MLS cu un gol à la Ronaldinho, după o cursă de senzație

Alexandru Mitriță (24 de ani), atacantul americanilor de la New York City, a marcat primul său gol în MLS. Fostul căpitan al Craiovei a reușit o cursă de senzație în banda stângă și l-a învins pe portarul advers cu un șut puternic, din careu. Mitriță a ajuns în MLS în iarnă, după ce americanii au achitat 9 milioane de dolari în conturile Craiovei.

Mitriță a deschis scorul în minutul 39 al meciului pe care New York City l-a terminat la egalitate cu Los Angeles FC, 2-2 pe teren propriu. Românul a luat pe cont propriu o acțiune în banda stângă, de la mijlocul terenului, a driblat doi adversari, a intrat în careu și a șutat la colțul scurt, învingându-l pe portarul advers. Reușita lui Mitriță seamănă cu celebrul gol marcat de Ronaldinho pe „Bernabeu” într-un Clasico din 2006, când Barcelona s-a impus cu 3-0.

Până la pauză, Carlos Vela a adus egalarea pentru Los Angeles FC, în minutul 43. „Magic!”, așa au descris americanii de la New York City reușita lui Alexandru Mitriță.

E al treilea meci pe care îl joacă Mitriță la New York City de la transfer și, până acum, și-a mai trecut în cont un assist, într-o partidă cu Orlando City, 2-2, în deplasare.

Publicat: 17 03. 2019, 22:03
Actualizat: 17 03. 2019, 23:03