Luptă la nivel înalt!** City și United, cap la cap

Manchester United a fost lider ieri în Premier League timp de câteva ore, după victoria cu 2-0 de pe terenul lui QPR! Succesul rivalilor de la City în fața lui Arsenal (1-0) i-a readus însă pe „cetățeni” în fruntea ierarhiei, iar eroul gazdelor a fost portarul Joe Hart (24 de ani).

Roberto Mancini a făcut trei schimbări în echipa care pierdea săptămâna trecută pe „Stamford Bridge” (1-2), iar Manchester City și Arsenal au oferit un spectacol pe cinste în etapa a 16-a a campionatului englez. Rând pe rând, Balotelli și Van Persie s-au întrecut în ratări, până la reușita lui David Silva (53), care a împins mingea în poarta goală după o fază lucrată inteligent de „SuperMario”. Într-un final incendiar, în care City a avut și o bară (Zabaleta), Hart a devenit eroul gazdelor, când a respins providențial de sub bară șutul lui Vermaelen din minutul 90!

United ține aproape

În condițiile în care Van Persie a fost șters, același Vermaelen a avut ultima șansă de egalare în prelungiri, dar belgianul a șutat puțin alături din marginea careului și a consfințit succesul echipei la care Pantilimon a fost doar rezervă. Chiar dacă a revenit pe primul loc, Manchester City simte în ceafă răsuflarea „diavolilor” de la United, aflați la doar două puncte în spate. După meciul contra lui QPR (2-0), scoțianul Sir Alex Ferguson le-a trasat obiectivul elevilor săi: „Trebuie să ne întoarcem pe primul loc până la Revelion! Dacă începem anul de pe locul 1, vom avea un retur mult
îmbunătățit”.

27 de șuturi s-au expediat în derby-ul de aseară: 14 pentru City și 13 pentru Arsenal

Publicat: 19 12. 2011, 09:16
Actualizat: 19 12. 2011, 09:18