Luis Enrique: „Trecem printr-un moment dificil, dar jucătorii nu ar trebui fluierați”

Barcelona a învins, duminică seară, scor 2-1, pe Leganes, în etapa a 23-a din campionatul Spaniei, însă fanii de pe Camp Nou i-au huiduit pe mai mulți jucători din formația antrenată de Luis Enrique, nemulțumiți de jocul prestat de echipa catalană.

„Trecem printr-un moment dificil, dar fanii nu au de ce să-i fluiere pe jucători, ar trebui să fie încurajați. Nu am înțeles de ce a fost fluierat Andre Gomes. Nu cred că este frumos să-ți fluieri proprii fotbaliști, nu are niciun sens, dar lumea este liberă să-și arate nemulțumirea cum vrea”, a declarat Luis Enrique după meciul cu Leganes, la conferința de presă.

Lionel Messi a deschis scorul pentru Barcelona în meciul cu Leganes, după doar șase minute de joc. Catalanii nu au reușit să își mai creeze decât o singură ocazie în prima parte a jocului. Mai mult, nou promovata Leganes a restabilit egalitatea, prin Unai Lopez, în minutul 71, care a profitat de gafa lui Ter Stegen.

Barcelona a reușit să se impună cu scorul de 2-1. Starul argentinian Lionel Messi a marcat în minutul 90, din lovitură de la 11 metri. Fanii au fost nemulțumiți de jocul prestat de elevii antrenați de Luis Enrique, care au pierdut categoric în manșa tur din optimile Ligii Campionilor, 0-4 cu Paris Saint Germain.