„London is blue”. Chelsea a triumfat în derby-ul cu Arsenal. Emery are un început dezastruos în Premier League. Rezultatele înregistrare sâmbătă

Chelsea s-a impus în derby-ul cu Arsenal, scor 3-2, astfel că „tunarii” au ajuns la două înfrângeri în primele două etape, sub comanda lui Unai Emery.

Trupa lui Sarri a început în forță meciul de pe Stamford Bridge, reușind să deschidă scorul prin Pedro, în minutul 9. După alte zece minute, Azpilicueta l-a lansat pe Morata, care a scăpat spre poarta adversă și l-a învins pe Cech cu un șut din marginea careului. Arsenal s-a trezit din pumni până la pauză. Mkhitaryan a redus din diferență în minutul 37, după ce a șutat puternic la colțul scurt, iar Kepa a fost prins pe picior greșit. A urmat golul de 2-2, reușit de Iwobi. Același Mkhitaryan a trimis în centrul careului, iar nigerianul l-a învins cu ușurință pe cel mai scump portar al lumii, care putea respinge atât la execuția lui Mkhitaryan, cât și la cea a lui Iwobi.

Meciul se îndrepta spre o remiză, dar Chelsea a trecut din nou în avantaj cu zece minute înainte de final. Hazard a făcut șah-mat apărarea lui Emery și l-a servit excelent pe Marcos Alonso, care a dus scorul la 3-2. După 3-0 cu Huddersfield, Chelsea a reușit să înscrie din nou trei goluri și a urcat temporar pe primul loc. Arsenal a pierdut cu 2-0 contra lui Manchester City în prima rundă, iar trecerea de la Wenger la Emery pare mai dificilă decât s-a crezut.