„Lobonț a făcut un miracol în prima repriză”** Ce spun italienii și de ce îl critică după egalul cu Siena

Prestația portarului Bogdan Lobonț la remiza pe care AS Roma a înregistrat-o, joi seară, pe teren propriu, cu Siena, a fost apreciată de presa italiană, care a apreciat că românul a arătat siguranță în poarta romanilor.

Gazzetta dello Sport și Corriere dello Sport l-au notat pe Lobonț cu 6, în timp ce agenția Datasport i-a acordat 6,5. „A arătat siguranță”, a scrie Datasport.

„Decisiv în prima repriză când a salvat la o lovitură de cap, nu i se poate imputa nimic la gol”, a scris notizieitaliane.it, care l-a notat cu 6,5.

Pentru imperoromanista.it, Lobonț, notat tot cu 6,5, a făcut un miracol în prima repriză, însă la golul lui Vitiello a avut o „mică lipsă de reacție”.

Formația AS Roma, cu portarul Bogdan Lobonț integralist, a remizat, joi seară, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu echipa Siena, în ultimul meci al etapei a IV-a a campionatului Italiei.

Gazdele au deschis scorul prin Osvaldo, în minutul 25.

Pentru Siena a înscris Vitiello, în minutul 88.