Liverpool, din nou prima în Anglia! „Cormoranii” au câștigat și cu Manchester United, pe „fortăreața” Anfield. Statisticile meciului + clasamentul din Premier League

Derby-ul etapei a 17-a din Premier League s-a jucat la Liverpool, unde echipa lui Jurgen Klopp a primit vizita lui Manchester United. „Cormoranii” au făcut un meci aproape perfect, la capătul căruia s-au impus cu 3-1.

Liverpool a început tare și, după mai multe șanse irosite, au deschis scorul la jumătatea primei reprize. Fabinho l-a găsit ideal pe Mane cu o pasă de la 30 de m. Africanul a preluat pe piept și a trimis din prima în poarta lui de Gea. Manchester United a ieșit mai mult la joc și la a doua ocazie creată a restabilit egalitatea, grație unei erori a lui Alisson. La un balon care nu trebuia să-i creeze probleme, portarul lui Liverpool a scăpat în față balonul, iar Lingard a fost pe fază și a restabilit egalitatea în minutul 33.

A doua repriză s-a desfășurat la fel, dar Liverpool nu a găsit calea spre gol decât după intrarea lui Shaqiri. Klopp l-a introdus în minutul 70, iar mijlocașul a dat lovitura 3 minute mai târziu. A profitat de o respingere greșită a fundașilor lui United și a marcat de la marginea careului, pentru 2-1. O fază asemănătoare s-a întâmplat în minutul 80, când același Shaqiri reușea dubla. Un balon bâlbâit de fundașii lui United a ricoșat la el. Nu a stat pe gânduri și l-a executat de la 16 m pe de Gea, beneficiind de devierea unui adversar.

Dincolo de diferența liniștitoare de pe tabelă, Liverpool s-a remarcat prin cifre incredibile.

Publicat: 16 12. 2018, 21:19
Actualizat: 16 12. 2018, 21:24