Liverpool câștigă primul trofeu din 2006, după un meci NEBUN!** Cardiff, UCISĂ‚ la penalty-uri

Liverpool a cucerit Cupa Ligii în Anglia, după un meci electrizant cu galezii de la Cardiff City. Trupa lui Kenny Dalglish și-a adjudecat la penalty-uri primul trofeu după o pauză de 6 ani, la capătul a 120 de minute după care tabela de marcaj arăta scorul 2-2.

Formația venită „Championship” și care o eliminase pe United în sferturi a deschis scorul în minutul 19, prin Mason. Skrtel a adus egalarea pentru Liverpool în minutul 60, iar meciul a mers în prelungiri.

Kuyt a făcut 2-1 în minutul 108 și nimeni nu mai credea într-o minune din partea lui Cardiff. Turner a egalat însă la 2 cu două minute înainte de fluierul final, iar meciul a fost decis la loteria penalty-urilor, pe care Liverpool a câștigat-o după ce Anthony Gerrard, vărul primar al lui „Stevie G” a ratat lovitura decisivă pentru Cardiff.

Publicat: 26 02. 2012, 21:01
Actualizat: 26 02. 2012, 21:57