Liverpool a comis-o! Un nou meci spectaculos pe Anfield: „cormoranii” au revenit de la 0-2, dar „lebedele” au produs surpriza

Galezii de la Swansea au produs surpriza etapei a 22-a din Premier League, după ce au reușit să învingă, sâmbătă, scor 3-2, în deplasarea de pe Anfield Road, cu Liverpool și au ieșit, pentru moment, din zona retrogradării.

Liverpool a jucat foarte slab în prima repriză a meciului cu Swansea, iar formația antrenată de Paul Clement a profitat și a deschis scorul imediat după pauză, prin Fernando Llorente. Atacantul spaniol a reușit „dubla” în minutul 52, însă Liverpool nu a renunțat.

Brazilianul Roberto Firmino a dat semnalul revenirii pentru echipa lui Jurgen Klopp și a redus din diferență, la doar trei minute distanță. Același Firmino a restabilit egalitatea în minutul 69, însă Swansea a plecat cu toate cele trei puncte de pe Anfield Road, grație reușitei lui Sigurdsson, din minutul 74.

În urma acestei înfrângeri, Liverpool rămâne pe locul trei în clasament, cu 45 de puncte, la șapte distanță de liderul Chelsea, care are și un meci în minus, disputa cu Hull City. De partea cealaltă, Swansea a urcat pe locul 17, cu 18 puncte și va evolua în runda următoare, pe teren propriu, cu Southampton.

Liverpool: Mignolet, Clyne, Lovren, Klavan, Milner, Henderson, Wijnaldum, Can, Lallana, Coutinho, Firmino. Manager: Jurgen Klopp

Swansea: Fabianski, Olsson, Mawson, Fernandez, Naughton, Cork, Carroll, Fer, Sigurdsson, Routledge, Llorente. Manager: Paul Clement.

Publicat: 21 01. 2017, 17:54
Actualizat: 21 01. 2017, 17:55