„Liga Loca”. Niciuna dintre echipele care se bat la titlu în Spania nu a câștigat în ultima etapă

• Barcelona, Real Madrid și Atletico Madrid, cele trei echipe care se bat la titlu, nu au putut să obțină victorii în prima ligă spaniolă în acest weekend

„Campionatul nebun”, titrează pe prima pagină cotidianul spaniol AS. Așa cum era de așteptat, pe copertă este imortalizat momentul în care Cristiano Ronaldo a înscris unul dintre cele mai spectaculoase goluri ale acestui sezon în Europa. Călcâiul portughezului a venit într-un moment cât se poate de potrivit pentru „galactici”. La scorul de 2-1 în favoarea Valenciei, pe Bernabeu, Ronaldo a reușit să salveze un punct în minutul 93, punct fără de care „Realul ar fi ieșit din cursa pentru titlu”, conform spuselor lui Carlo Ancelotti. „Dacă am fi pierdut meciul cu Valencia puteam să ne luam adio de la campionat”, a mai completat antrenorul italian.

Egalul Realului a completat o etapă în care nici Barcelona, nici Atletico nu au reușit să învingă. Catalanii s-au încurcat la rândul lor pe teren propriu cu echipa antrenată de Cosmin Contra, cu care a remizat, 2-2, Getafe egalând în minutele de prelungire. De cealaltă parte, Atletico s-a împiedicat la Levante, 0-2, „o echipă care și-a jucat viața pe teren”, așa cum a descris Raul Garcia meciul de pe Ciudad de Valencia.

Astfel, cu doar două etape înainte de finalul sezonului, în Spania lupta pentru La Liga este cât se poate de încinsă.