La 38 de ani, Aduriz a răpus FC Barcelona cu un gol senzațional. VIDEO | Ter Stegen n-a avut nicio șansă la foarfeca atacantului

Athletic Bilbao a învins FC Barcelona, scor 1-0, vineri, în primul meci al noului sezon din La Liga. În vârstă de 38 de ani, Aritz Aduriz a marcat unicul gol al partidei în minutul 89, după o foarfecă de zile mari.

Barcelona a trimis de două ori în bară, în prima repriză, dar bascii au rezistat. Luis Suarez s-a accidentat în minutul 32, după ce a trecut pe lângă deschiderea scorului, iar Rafinha a intrat în locul său. Rafinha a fost cel care a trimis a doua oară în bară, în minutul 44. Chiar dacă meciul se îndrepta spre un 0-0, Aduriz a marcat un gol senzațional și a răpus Barcelona. Fundașul dreapta, Capa, a centrat perfect la 16 metri, iar Aduriz nu a stat prea mult pe gânduri și a reluat din foarfecă. Ter Stegen nu a avut nicio șansă, iar Athletic s-a impus cu 1-0.

Astăzi va in intra în scenă și Real Madrid. Băieții lui Zidane joacă pe terenul lui Celta Vigo, e la 18:00. De la ora 20:00 are loc cel mai interesant duel al primei runde: Valencia – Real Sociedad.

Publicat: 17 08. 2019, 08:42
Actualizat: 17 08. 2019, 11:28