Ronaldo who? O jucătoare de la Real Madrid a intrat în istorie, după ce a marcat cel mai rapid hat-trick! | FOTO & VIDEO

Kosovare Asllani, jucătoarea în vârstă de 31 de ani a lui Real Madrid, a marcat cel mai rapid hat-trick din istoria clubului spaniol.

Real Madrid și Valencia s-au întâlnit în cadrul etapei cu numărul 19 din prima ligă spaniolă de fotbal feminin, iar gruparea madrilenă s-a impus cu scorul de 3-1.

Toate cele trei goluri ale lui Real Madrid au fost înscrise de către Kosovare Asllani, într-un timp record.

Kosovare Asllani a marcat cel mai rapid hat-trick din istoria lui Real Madrid

Jucătoarea suedeză care joacă pe postul de atacant central a deschis scorul în minutul 67 și a avut nevoie de doar 155 de secunde pentru a marca un hat-trick.

A dus scorul la 3-0, însă echipa oaspete a marcat în minutul 71 golul de onoare prin olandeza Ellen Jansen (28 de ani).

• 12 goluri în 16 meciuri a marcat Kosovare Asllani pentru Real Madrid în actuala ediție a primei ligi de fotbal feminin din Spania.

Cel mai rapid hat-trick din istoria fotbalului profesionist a fost reușit într-un meci IFK Hassleholm – BolS, în anul 1995, de către suedezul Magnus Arvidsson. Doar 89 de secunde i-au trebuit conaționalului jucătoarei de la Real Madrid pentru a înscrie trei goluri.

Real Madrid ocupă locul 3 în clasamentul primei ligi de fotbal feminin din Spania, cu 37 de puncte obținute în cele 17 meciuri jucate. Lider este Barcelona, cu 45 de puncte adunate în 15 meciuri. Pe locul secund se află Levante, cu 38 de puncte, în 18 meciuri disputate.

Real Madrid nu are niciun titlu de campioană în ultimii zece ani la fotbal feminin. Rivala Barcelona este campioana en-titre și are cinci titluri. Atletico Madrid a cucerit și ea de trei ori campionatul feminin.

Publicat: 06 02. 2021, 22:08
Actualizat: 06 02. 2021, 22:17