Karim aduce liniștea. Real, victorie zdrobitoare și maximum de puncte în La Liga

A treia etapă din La Liga, al treilea succes pentru Real Madrid. Sâmbătă seară, pe Santiago Bernabeu, trupa lui Julen Lopetegui a spulberat-o pe LEganes, scor 4-1, după golurile lui Bale și Ramos și „dubla” lui Karim Benzema.

În timp ce Ronaldo întârzie să marcheze în Serie A, fosta sa echipă merge ceas. Cu Leganes, primul gol a venit de la Bale, după un vole violent din careu și o centrare a lui Carvajal și, chiar dacă oaspeții au egalat prin Carillo, după un penalty comis de Casemiro (minutul 24), emoțiile nu au existat în meciul în care Luka Modric (cel mai bun jucător al sezonului trecut în Liga Campionilor), Keylor Navas (cel mai bun portar) și Sergio Ramos (cel mai bun fundaș) le-au prezentat fanilor trofeele primite din partea UEFA.

După pauză, Benzema a avut nevoie de 18 minute pentru a decide meciul. Mai întâi a transformat în gol o centrare perfectă a lui Asensio (minutul 48), de pe stânga, apoi a combinat cu Modric și a marcat cu un șut de la marginea careului de 16 metri (minuttul 61). La scurt timp, în minutul 66, Ramos a transformat un penalty și a închis tabela la 4-1.

Cu nouă puncte din nouă, zece goluri marcate și două primite, Real e lider în campionatul Spaniei și doar Barcelona, care joacă acasă, cu Huesca, o mai poate egala.

Publicat: 02 09. 2018, 09:01
Actualizat: 02 09. 2018, 09:02