Juventus, prea bună pentru Napoli. Ronaldo nu a marcat, dar a făcut toate golurile echipei sale și a ajuns la cifre fabuloase în Italia. Cum s-a terminat derby-ul în care echipa lui Ancelotti a condus din minutul 10

Juventus Torino a câștigat, sâmbătă seară, primul meci important al sezonului din Serie A, 3-1 pe teren propriu cu rivalii de la Napoli, echipa de pe locul al doilea. Cristiano Ronaldo a contribuit la toate cele trei goluri ale gazdelor, Mario Rui a fost eliminat, iar succesul duce „Bătrâna Doamnă” la șase puncte în fața principalei amenințări în lupta pentru titlu.

Echipa lui Carlo Ancelotti a început mai bine derby-ul, iar Zielinski a nimerit bara în minutul 6, cu un șut de la 25 de metri. Apoi, la patru minute distanță, Callejon și Mertens s-au pus în mișcare, iar golgheterul belgian nu a trebuit decât să împingă mingea în plasă, din partea colegului său spaniol. La 0-1, Juve s-a trezit, iar mijlocul primei reprize a dat startul revenirii. Centrare Ronaldo, gol Mandzukic, cu capul (minutul 26), și presiunea se simte. Apoi, Ospina (minutul 29) a scos cu greu o lovitură liberă a lui CR7, iar în minutul 49 același Mandzukic, după o fază superbă și un șut în bară al lui Ronaldo, a răsturnat situația.

Primul eveniment important din repriza a doua a fost sinonim cu ruperea completă a echilibrului. Pentru un fault dur la Dybala (minutul 59), Mario Rui a văzut al doilea cartonaș galben și a trimis-o pe Napoli într-o situație imposibilă. Pe final, Ronaldo a deviat cu capul o centrare din corner, Bonucci a apărut la bara a doua și a înscris din apropiere, iar Juventus s-a distanțat la șase puncte în fața clasamentului, 21 față de 15.

Cifrele incredibile ale lui Ronaldo sau pentru ce a plătit Juve 117 milioane de euro

După un început mai slab în Serie A, cu patru meciuri consecutive fără gol marcat, Cristiano Ronaldo a făcut uitată perioada mai puțin reușită din startul sezonului și, ca de obicei, a ajuns la cifre cu care puțini se pot mândri. Cu el pe teren, Juventus a câștigat toate cele opt meciuri pe care le-a jucat, iar la nivel individual CR7 stă foarte bine. Are trei goluri, cinci pase decisive oferite colegilor săi, iar în cele opt meciuri a primit de cinci ori premiul rezervat celui mai bun jucător de pe teren.

Publicat: 30 09. 2018, 08:43
Actualizat: 30 09. 2018, 08:44