Juventus îi poate da o mână de ajutor FCSB-ului! Vedeta lui Lazio ar putea părăsi „Cetatea eternă” în perioada de mercato

Sergej Milinkovic-Savic e cel mai bine cotat jucător din lotul lui Lazio, iar forma pe care a arătat-o în acest sezon le-a atras atenția cluburilor importante din Europa. Gazzetta dello Sport susține că Juventus se interesează de serviciile mijlocașului în vârstă de 22 de ani iar o ofertă ar urma să fie înaintată în această iarnă.

Duminică, Lazio s-a deplasat la Bergamo pentru partida cu Atalanta, o altă formație calificată în 16-imile Europa League. În tribunele arenei „Atleti Azzuri d’Italia” s-au aflat reprezentați ai cluburilor Manchester United, Chelsea și Monaco, dar televiziunile s-au concentrat pe Fabio Paratici, directorul sportiv al celor de la Juventus. La finalul partidei, Milikovic-Savic a spus că nu e impresionat de interesul marilor echipe: „Nu-mi pasă cine a fost la meci, eu momentan joc pentru Lazio”.

Atalanta și Lazio au oferit un meci de-a dreptul spectaculos în etapa a 17-a din Serie A. Gazdele au condus cu 2-0, grație golurilor marcate de  Caldara și Ilicic, dar Milinkovic-Savic a egalat până la pauză, reușind o dublă. În minutul 27, mijlocașul a luat pe cont propriu o acțiune de la 35 de metri, a înaintat spre careul advers, și l-a învins pe Berisha cu un șut plasat la colțul scurt. După alte opt minute, Milinkovic-Savic a egalat cu un șut deviat, tot din zona de 16 metri. Atalanta a revenit la conducere după pauză, prin Ilicic, care a marcat de la 11 metri, dar Luis Alberto a închis tabela la 3-3, cu zece minute înainte de fluierul final.

Site-ul transfermarkt îl cotează pe Sergej Milinkovic-Savic la 30 de milioane de euro. În 2015, Lazio l-a transferat pe internaționalul sârb născut în Spania pentru 18 milioane de euro, de la Genk. În actualul sezon, mijlocașul central a marcat șapte goluri și a livrat trei pase decisive, în 21 de meciuri. După ce a semnat cu Lazio, Milinkovic-Savic a declarat: „Poate că au plătit prea mult pentru mine”.

FCSB și Lazio vor juca în 16-imile Ligii Europa pe 15, respectiv 22 februarie. Partida tur se va disputa la București, iar returul pe Olimpico.

Publicat: 18 12. 2017, 20:21
Actualizat: 18 12. 2017, 21:26