Juve câștigă și când pierde!** Scenariul care le dă fiori torinezilor:

Recordul de invicibilitate al lui Juventus din acest sezon a căzut. „Bătrâna Doamnă” a ieșit învinsă de pe teren marți seara, în semifinalele Cupei Italiei, 1-2 cu Milan, dar a egalat în prelungiri și s-a calificat în ultimul act.

31 de meciuri fără înfrângere în toate competițiile avea Juventus în acest sezon. AC Milan a reușit să spulbere acest record marți, când a avut 2-1 la Torino după primele 90 de minute (goluri Del Piero 28, respectiv Mesbah 51 și Maxi Lopez 81). Pentru că în tur Juve câștigase cu 2-1, s-a intrat în prelungiri, unde „bianconerii” au egalat (Vucinic 96) și s-au calificat în finală. Totuși, torinezii rămân neînvinși în campionat, unde sunt pe locul doi în acest moment, la patru puncte în spatele adversarei de marți. Dacă scenariul se menține până la final, Juventus poate încheia sezonul neînvinsă în Serie A, fără a deveni campioană. Aceasta nu ar fi o premieră în Italia. A mai pățit-o Perugia, care a terminat sezonul 1978-1979 neînvinsă (11 victorii, 19 egaluri), dar a terminat pe doi, în spatele lui Milan.

Autor: Cătălin CINCU