Jude Bellingham a făcut senzație la debutul pentru Real Madrid, în amicalul cu AC Milan. Înlocuitorul lui Tătărușanu, gafă impardonabilă pe Rose Bowl din Pasadena | VIDEO

Real Madrid și AC Milan au deschis seria amicalelor de lux, care vor avea loc în această vară în America. Practic, s-au întâlnit cele mai galonate echipe ale Europei, care au împreună 21 de trofee de UEFA Champions League (Cupa Campionilor Europeni): Real (14 trofee), Milan (7 trofee).

Milan a deschis scorul în minutul 25, după un corner în care Nacho și-a pierdut marcajul, iar Tomori a profitat de indecizia portarului Lunin și a trimis mingea cu capul în plasa din careul de șase metri. La scurt timp după aceea, același Nacho, noul căpitan al Realului, după plecarea lui Benzema la arabi, a pierdut mingea într-o încercare de a ieși pe contraatac, iar AC Milan a profitat de acest cadou, care s-a încheiat cu un gol de kinogramă al lui Luka Romero, de la marginea careului, ce i-a redus la tăcere cei peste 70.000 de spectatori prezenți pe Rose Bowl Stadium, din Pasadena, locul în care România scris istorie la CM 1994, pe un stadion care nu mai e funcțional, fiind înlocuit de cel actual.

Milan a intrat la pauză cu 2-0, după o primă repriză dominată. Repriza secundă a început cu opt schimbări pentru Real Madrid. Pe teren au rămas doar Lunin, Valverde și Bellingham, ultimul fiind folosit pe o poziție avansată în spatele vârfurilor.

Jude Bellingham, senzație la debut, în Real Madrid – AC Milan. Valverde a reușit dubla în două minute

Britanicul de 20 de ani, transferat de la Borussia Dortmund pentru 100 de milioane de euro, a avut un debut apreciat, fiind chiar la un pas de a marca, după o acțiune personală.

Marca a catalogat jocul său ca fiind remarcabil, cu foarte multă mobilitate în atac, cu inteligență cu și fără minge și disponibilitate să crească în rolul pe care i l-a pregătit Ancelotti.

Real a pornit remontada după pauză cu ajutorul lui Sportiello, portarul adus de la Atalanta în locul lui Tătărușanu, care a gafat la șutul de la distanță a lui Valverde.

Peste un minut și jumătate, același Valverde avea să egaleze după o eroare a lui Tomori. Pioli a făcut schimbări în bloc în minutul 70, la 2-2, când i-a trimis pe teren pe Maignan, Saelemaekers, Kjaer, Thiaw, Theo, Adli, De Ketelaere, debutantul Reijnders, Leao și Giroud. Rossoneri au revenit în joc și Leão, care a purtat pentru prima dată tricoul cu numărul 10, l-a servit pe Giroud pentru o lovitură de cap, dar francezul a fost blocat de Lunin.

Rafa a jucat apoi cu Reijnders, doar că Alaba a recuperat și apoi Romero a tras pe lângă poartă din apropiere. Real Madrid a câștigat după ce Vinicius Jr a scăpat de Kjær și a dus scorul la 3-2. În minutul 90, Giroud a fost aproape de gol cu o lovitură liberă bine executată, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Real Madrid va mai juca în America cu Manchester United, FC Barcelona și Juventus, iar AC Milan va întâlni Juventus și FC Barcelona.

Real Madrid – AC Milan 3-2

Au marcat: Tomori (25′), Romero (42′) respectiv  Valverde (57′ și 59′) și Vinicius (84′).

REAL MADRID: Lunin –  Vázquez (46′ Carvajal), Militão (46′ Alaba), Nacho (46′ Rüdiger), Mendy (46′ García)- Valverde, Camavinga (46′ Tchouameni), Kroos (46′ Modrić) – Bellingham (64′ Paz), Díaz (46′ Vini Jr) –  Joselu (46′ Rodrygo).

Rezerve: Courtois, Fran, Piñeiro, Odriozola, Güler. Antrenor:  Carlo Ancelotti.

AC MILAN: Sportiello (70′ Maignan) – Calabria (70′ Saelemaekers), Simić (70′ Kjær), Tomori (70′ Thiaw), Florenzi (70′ Hernández) – Loftus-Cheek (70′ Reijnders), Krunić (70′ Adli), Pobega (70′ De Ketelaere) – Messias (32′ Romero), Colombo (70′ Giroud), Pulisic (70′ Leão).

Rezerve: Mirante, Bartesaghi, Zeroli, Traorè

Antrenor: Stefano Pioli.

Publicat: 24 07. 2023, 14:10