„Jucătorul care m-a impresionat cel mai mult de când am ajuns în Franța?” Buffon i-a exclus pe coechipierii de la PSG și a răspuns sincer. VIDEO | Cum a încercat să-l ridiculizeze fotbalistul pe care l-a ales

Memphis Depay, atacantul de 24 de ani al lui Lyon, nu e cel mai bun jucător din campionatul Franței, dar talentul său incontestabil l-a dus în topul preferințelor lui Gianluigi Buffon (40 de ani), care l-a numit jucătorul care l-a impresionat cel mai mult de la venirea în Franța.

Legendarul goalkeeper italian a apărat în doar cinci meciuri din Ligue 1 în acest sezon, nu a avut șansa să stea față în față cu prea mulți atacanți de top, dar fostul mijlocaș ofensiv de la Manchester United a reușit să-l dea pe spate. Luni, când a fost întrebat cine-i place din campionatul francez, „Gigi” nu a stat pe gânduri: „Jucătorul care m-a impresionat cel mai mult de când am ajuns în Franța? Aș spune Memphis Depay, de la Lyon”, a spus Buffon, pentru Canal +.

În meciul câștigat de Paris Saint-Germain cu 5-0 în fața lui Lyon, Depay a încercat să-l ridiculizeze pe Buffon, dar italianul a reușit o paradă frumoasă, apoi a schițat un zâmbet care spune multe.

Cotat la 45 de milioane de euro, Depay, care a fost crescut de PSV Eindhoven, e om de bază la Lyon și în naționala Olandei, iar în acest sezon se laudă cu două goluri și trei pase decisive în cele 832 de minute jucate pentru Lyon.

Chiar dacă nu marcheză pe cât și-ar dori, Depay e un jucător exponențial pentru Lyon, reușind să creeze o mare ocazie de gol la fiecare 20 de minute în acest sezon.

Publicat: 22 10. 2018, 20:15
Actualizat: 22 10. 2018, 20:16